PolyITAN

DSC_0646Провідні університети світу нині активно заохочують створення студентами та молодими науковцями наносупутників — малих космічних апаратів формату CubeSat (масою близько 1 кг і розмірами 10×10×10 см). Окрім вирішення суто освітніх завдань, такі космічні апарати використовуються при здійсненні низки науково-технічних, технологічних та соціальних проектів різного призначення. Деякими провідними компаніями світу на базі наносупутників вже опрацьовуються питання забезпечення доступу до мережі Інтернет користувачів, що знаходяться у важкодоступних місцях нашої планети.
Розробка київськими політехніками космічного апарата PolyITAN-1 базується на використанні власних оригінальних результатів науково-технічних досягнень із різних напрямів науки. Зокрема, науковці теплоенергетичного факультету використали власні сотопанельні вуглепластикові конструкції, з якими науковці факультету електроніки зінтегрували свої фотокремнієві перетворювачі з коефіцієнтом корисної дії до 20%. Експериментальна сонячна батарея забезпечує електричне живлення всіх електронних систем наносупутника. Канали радіозв’язку та радіокерування створили фахівці радіотехнічного факультету. В основі їхньої розробки — оригінальні рішення антен і цифрової програмованої схемотехніки. Разом із науковцями радіотехнічного факультету наземну станцію створювали фахівці Інституту телекомунікаційних систем.

Мета запуску супутника — наукова: дослідження сонячних датчиків для малих космічних апаратів, перевірка енергетики сонячних джерел живлення, розроблених в університеті, адаптація до умов космосу і вдосконалення цифрових радіоканалів передачі інформації та команд управління, дослідження впливу космосу на роботу електронних підсистем, дослідження функціонування систем GPS оригінальної конструкції.
Для відстеження польоту космічного апарату і проведення запланованих досліджень в університеті створено центр з необхідним випробувальним обладнанням. Результати, отримані в процесі польоту, молоді дослідники використовуватимуть у тому числі й при проектуванні нових конструкцій малих супутників, створення яких передбачено угодами, укладеними НТУУ “КПІ” з іншими університетами.

Наносупутник запущено на навколоземну орбіту 19 червня 2014 року в Голандії. Безпосередню участь в його запуску приймав к.т.н., доцент Антипенко Руслан Володимирович (нині завідувач кафедри РОС).
У складі міжнародного проекту запуску — 33 космічних апарати, з яких 21 — наносупутники, створені в різних країнах світу. Запуск здійснено українською ракетою-носієм “Дніпро”, українського походження, оскільки її базисом є конверсійна балістична ракета РС-20, створена на Дніпропетровському заводі “Південмаш”.DSC_0648

Відразу після запуску радіомаяк супутника PolyITAN-1 EM0UKRI почули не лише в університетському центрі. Також його зафіксували радіоаматори міст Києва, Славутича, Харкова, а також в інших країнах світу. Сьогодні наносупутник успішно діє на навколоземній орбіті на відстані близько 700 км від Землі, маючи період обертання 97,8 хвилини. На п’яти із 16 щодобових обертів навколо Землі впродовж короткого часу (від 2 до 9 хвилин) існує можливість зв’язку апарата з наземною станцією, встановленою в КПІ. За ці хвилини розробники отримують телеметричну інформацію про функціонування окремих підсистем наносупутника, необхідну для подальшої роботи.

Сьогодні науковці радіотехнічного факультету вже працюють над радіосистемами наступного міжнародного проекту QB50. В рамках цього проекту повинен бути здійснений кластерний запуск 50 наносупутників провідних університетів світу для дослідження верхніх шарів земної атмосфери.
Викладач кафедри радіоприймання та оброблення сигналів Першин Микола Олексійович здійснив міжнародне частотне присвоєння (виділення частот) в міжнародному союзі радіоаматорів (International Amateur Radio Union) для роботи наносупутника Polyitan-1. (22.03.2014).
http://www.amsatuk.me.uk/iaru/finished_detail.php?serialnum=295
А також здійснив міжнародне частотного присвоєння (виділення частот) в міжнародному союзі радіоаматорів (International Amateur Radio Union) для роботи наносупутника KPI-SAU-1 для програми QB50. (10.06.2015).